Ledwo minął okres świąteczno-noworoczny, a w niektórych województwach już od 15  stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. POLREGIO jak co roku ma w ofercie kilkadziesiąt  połączeń, które pozwalają skorzystać z wielu zimowych atrakcji turystycznych. Poniżej  prezentujemy wybrane połączenia w poszczególnych województwach ułożone według  terminu szkolnych ferii zimowych.  

Specjalne oferty bilety tygodniowe i weekendowe 

Dzięki naszym specjalnym ofertom w czasie ferii można będzie podróżować bez ograniczeń po całej  Polsce. Można łatwo kupić je w mobilnej aplikacji mPOLREGIO, w automatach biletowych lub  Videomatach POLREGIO, w systemie sprzedaży bilety.polregio.pl, u obsługi pociągu oraz w kasach  biletowych. 

Na dwa tygodnie przerwy zimowej ponownie oferujemy Bilety tygodniowe na ferie, które w  podobnej formule proponowaliśmy pasażerom także latem i cieszyły się one ogromną popularnością  wśród podróżnych – były najchętniej kupowanym produktem POLREGIO. Bilet tygodniowy na ferie w tańszej wersji kosztuje 109 zł i obejmuje wszystkie pociągi REGIO. Bilet za 129 zł zapewnia z kolei  przejazdy pociągami REGIO oraz Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Arrivy.  Sprzedaż biletów z tej oferty rusza 12 stycznia, a jest ona ważna przez całe ferie zimowe, czyli do 25  lutego. Nie obejmuje województwa pomorskiego i dolnośląskiego. 

Niezależnie od ferii przez cały czas mamy w ofercie bilety weekendowe, które pozwalają odwiedzać  ulubione miejsca w całej Polsce. Mini bilet turystyczny kosztuje 47 zł i pozwala podróżować bez limitu  pociągami REGIO od piątku od 18:00 do poniedziałku do 06:00. Bilet turystyczny, dostępny w cenie  58 zł umożliwia nieograniczone podróże pociągami po całej Polsce od 18:00 w piątki do 06:00 w  poniedziałki. Bilet jest honorowany w pociągach REGIO (za wyjątkiem pociągów specjalnych) oraz  pociągach osobowych Arrivy RP, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich (z wyjątkiem odcinka  Kraków Olszanica – Kraków Lotnisko – Kraków Olszanica), jak również Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej  (z wyjątkiem pociągów kategorii ŁKA Sprinter). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie  www.polregio.pl.

– Ferie to idealny czas, by wybrać się z rodziną w podróż po Polsce, poznawać najpiękniejsze zakątki  naszego kraju i historię. Dzięki rozbudowanej sieci połączeń regionalnych, jakie oferujemy,  przemieszczanie się po całej Polsce jest szybkie i bezpieczne. Korzystając z naszej oferty, mieszkańcy  województwa pomorskiego dotrą na narty do Szklarskiej Poręby, osoby podróżujące po Lubelskiem  będą mogły podziwiać Roztocze, a poznaniacy czy łodzianie zwiedzą podmiejskie atrakcje. Z  POLREGIO łatwo możemy zaplanować wyjątkowy wyjazd dla całej rodziny także ze względu na  atrakcyjne ceny biletów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą zimową ofertą – mówi Adam Pawlik,  Prezes Zarządu POLREGIO. 

Termin ferii 15-28 stycznia 

Województwo opolskie 

Z Opola Głównego można dojechać pociągami do malowniczego, średniowiecznego miasteczka  Głuchołazy, położonego w Górach Opawskich. Ponadto, w soboty i niedziele dostępne są 2 pary  bezpośrednich pociągów relacji Kędzierzyn-Koźle – Kłodzko Miasto, z przystankami w zabytkowym  Kamieńcu Ząbkowickim oraz Bardzie Śląskim. W województwie opolskim zostanie wprowadzona  oferta specjalna na ferie zimowe pn. „OPOLSKIE! Bilet na ferie”. Oferta umożliwi w okresie 15 – 28  stycznia 2024 r. zakup zryczałtowanego biletu tygodniowego uczniom i studentom w cenie 10,00 zł,  który będzie uprawniał do dowolnej liczby przejazdów pociągami POLREGIO na obszarze wewnątrz  województwa opolskiego. Bilety będą ważne do 28 stycznia 2024 r.  

Województwo zachodniopomorskie 

Co prawda zima nie kojarzy się z wypoczynkiem na plaży, ale w nadmorskich kurortach nie brak  turystów, którzy poszukują spokoju i którym niestraszne silne wiatry. Region zachodniopomorski  posiada gęstą siatkę połączeń kolejowych prowadzących m.in. do Koszalina, Kołobrzegu i Świnoujścia.  Podróżni mogą zwiedzić największą polską wyspę Wolin, czy też – korzystając z połączeń DB Regio – udać się do Meklemburgii. Ponadto, dostępne są połączenia z Pomorza Zachodniego do Wielkopolski,  ze Szczecina, Świnoujścia i Kołobrzegu do Poznania. 

Województwo dolnośląskie 

Szklarska Poręba to znany i popularny ośrodek sportów zimowych w polskich Karkonoszach. Do  Szklarskiej Poręby możemy dotrzeć pociągiem REGIO Kamieńczyk relacji Poznań Główny – Szklarska  Poręba Główna przez Wrocław Główny. Co więcej, w Szklarskiej Porębie Górnej można przesiąść się  na pociągi Kolei Dolnośląskich do Polany Jakuszyckiej, najwyżej położonego przystanku kolejowego  na terenie Polski, i dalej do Czech. 

Województwo mazowieckie 

Chociaż z Warszawy POLREGIO uruchamia jedynie połączenia do Łodzi i Poznania, to turyści ze stolicy  i Mazowsza udający się w kolejową podróż po Polsce na wielu końcowych odcinkach mogą się  przesiąść z połączeń PKP Intercity czy Kolei Mazowieckich do pojazdów POLREGIO kursujących w całej  Polsce. 

Termin ferii 22 stycznia – 4 lutego 

Województwo podlaskie 

W ferie można skorzystać z dwóch tras, które szczególnie nadają się na zimowe wypady: Białystok – Augustów – Suwałki oraz Białystok – Hajnówka, dzięki której możemy dotrzeć do Białowieskiego  Parku Narodowego. Zimą dość łatwo można wypatrzyć w lesie żubry, te ogromne zwierzęta robią  wówczas niesamowite wrażenie, szczególnie na dzieciach. Liczne szlaki piesze oraz rowerowe w  Puszczy Augustowskiej i w okolicach Hajnówki zimą zamieniają się w znakomite trasy narciarskie.  Natomiast z Suwałk łatwo dostać się do jedynego w północno-wschodniej części Podlasia kompleksu  sportowego Szelment z wyciągiem narciarskim i ośmioma trasami zjazdowymi. 

Województwo warmińsko-mazurskie 

Mieszkańcy Warmii i Mazur mogą skorzystać m.in. z tras: Olsztyn – Szczytno – Ełk oraz Olsztyn – Iława  nad najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak. W przypadku silnych mrozów warto poszukać miejsc, w  których trenują miłośnicy bojerów, np. na największym w kraju jeziorze Śniardwy (najbliższa stacja  Pisz). Ponadto, dzięki modernizacji trasy kolejowej znowu dostępne są połączenia do Braniewa przez  Ornetę. 

Termin ferii 29 stycznia – 11 lutego 

Województwo lubelskie 

W ferie zimowe w województwie lubelskim można zwiedzić Roztocze, krainę o wyjątkowym w Polsce  klimacie i atmosferze. Wystarczy skorzystać z połączenia Lublin Gł. – Zamość – Bełżec – Hrebenne z  przesiadką w Zawadzie. Przy okazji warto odwiedzić przepiękny, renesansowy Zamość, gdzie oprócz  zabytków miłośnicy kolejnictwa mogą zobaczyć najdłuższą w Polsce linię szerokotorową (PKP LHS). 

Województwo łódzkie 

Zwiedzanie Warszawy albo Poznania w ferie? To możliwe dzięki połączeniom POLREGIO na trasach  Łódź – Warszawa oraz Łódź – Poznań. Ponadto mieszkańcy Łodzi mogą odwiedzić znane podmiejskie  atrakcje – jak arboretum oraz kolej wąskotorową w Rogowie (kursuje w ferie zimowe). Połączenia z  Łodzi pozwalają również odwiedzić zabytki w Toruniu, Góry Świętokrzyskie czy Częstochowę i zamki  Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

Województwo podkarpackie  

Z Rzeszowa już blisko w Bieszczady, najbardziej tajemnicze i najdziksze polskie góry, które również  zimą przyciągają turystów. Koleją można dotrzeć do Jasła, Sanoka czy Zagórza, a od ubiegłego roku  ponownie do Ustrzyk Dolnych. Dla miłośników zagranicznych wojaży POLREGIO uruchamia pociągi  na lotnisko w Jasionce.

Województwo pomorskie 

Pomorze jest jednym z najlepiej skomunikowanych regionów w Polsce. Wiele połączeń kolejowych – m.in. do Kościerzyny, Elbląga, Malborka czy na Hel obsługiwanych jest przez pociągi POLREGIO.  Pociągiem można również dojechać bezpośrednio na lotnisko w Gdańsku, z wieloma dogodnymi  połączeniami do Skandynawii i krajów Europy południowej. 

Województwo śląskie 

Pociągi POLREGIO w woj. śląskim kursują m.in. na trasach do Bielska-Białej oraz Żywca. Na terenie  Beskidu Śląskiego i Żywieckiego znajduje się wiele atrakcji turystycznych dla miłośników białego  szaleństwa. Na wybranych stacjach można się również przesiąść na pociągi Kolei Śląskich, a w pobliżu  skorzystać również z kolei linowych – np. na Szyndzielnię w Bielsku-Białej. 

Termin ferii: 12-25 lutego 

Województwo kujawsko-pomorskie 

Dzięki rozwiniętej sieci kolejowej mieszkańcy lub turyści odwiedzający woj. kujawsko-pomorskie  mogą odwiedzać historyczne miasta nie tylko na dziedzicznych ziemiach Władysław Łokietka, ale  również w sąsiednich regionach – Wielkopolsce, na Pomorzu czy Warmii i Mazurach. W Mogilnie  można zwiedzić jeden z najstarszych polskich klasztorów, ufundowany przez Kazimierza Odnowiciela,  skąd już tylko 20 minut pociągiem do kolebki polskiej państwowości w Gnieźnie. 

Województwo lubuskie 

Oprócz tradycyjnych, lokalnych i regionalnych połączeń, które umożliwiają podróżnym dojazd do  większych miast – Poznania, Berlina, Wrocławia, czy Szczecina, mieszkańcy województwa lubuskiego  mogą skorzystać z bezpośrednich połączeń między Zieloną Górą a Jelenią Górą. Warto również odkryć  reaktywowane niedawno połączenie do Cottbus (Chociebuż) czy pozostałe połączenia transgraniczne  do Guben oraz Görlitz. Zwłaszcza to ostatnie miasto zachwyca zabytkową architekturą i malowniczym  położeniem nad Nysą Łużycką. 

Województwo małopolskie 

Do stolicy zimowych sportów – Zakopanego ponownie można dojechać pociągiem. Zmodernizowany  zakopiański dworzec przywitał już pierwszych pasażerów. W przeciwieństwie do użytkowników  samochodów tłoczących się na Zakopiance, pasażerowie kolei nie muszą martwić się korkami ani  ograniczeniami wynikającymi z objętości bagażu, czy kłopotami ze znalezieniem miejsc do  parkowania. Pociągiem POLREGIO w Małopolsce można również dojechać do Nowego Sącza, Krynicy  Zdroju czy ośrodków w Dolinie Popradu. 

Województwo świętokrzyskie 

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mają możliwość skorzystania z kilku połączeń, dzięki  którym mogą dotrzeć na ferie m.in. do uzdrowiska Busko-Zdrój albo do Krakowa. Połączenia, które  szczególnie mogą być przydatne podczas ferii, to: Częstochowa – Busko-Zdrój oraz Kielce – Busko Zdrój, Skarżysko Kamienna – Łódź czy Ostrowiec Św. – Kielce – Kraków. Nie wszyscy wiedzą, że przy  sprzyjających warunkach również w Kielcach i okolicach otwarte są wyciągi narciarskie dla  początkujących, np. na górze Telegraf.

Województwo wielkopolskie 

Mieszkańcy Wielkopolski mogą dotrzeć do Szklarskiej Poręby pociągiem POLREGIO z Poznania przez  Wrocław. Ponadto funkcjonują połączenia do Kołobrzegu i Świnoujścia, a nawet Warszawy przez  Ostrów Wielkopolski. Na krótsze wycieczki warto się wybrać chociażby do Puszczykowa położonego  w zakolach Warty, u wrót Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na stacji kolejowej można podziwiać  przepięknie odremontowany drewniany dworzec kolejowy, w którym obecnie mieści się restauracja. 

(fot. POLREGIO\źródło informacji mat. prasowe POLREGIO)

Tags: , , , ,