Folder Wydarzenia Kulturalne

Lublin Miasto Kultury

 pobierz [PL]
 pobierz [EN]
 pobierz [UA]

Lubelskie Festiwale

FESTIWAL TRADYCJI I AWANGARDY MUZYCZNEJ „KODY”

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY powstał, aby łączyć i przenikać tradycję muzyki archaicznej z nowoczesnymi poszukiwaniami. Współcześni kompozytorzy i muzycy improwizujący, zarówno w formie, jak i środkach wyrazu, niejednokrotnie nawiązują do archaicznych form dźwiękowych. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie, pokazują ich zbliżenie i przenikanie. Na festiwalu spotykają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Na „Kodach” wystąpili m.in. Laurie Anderson, Bill Laswell, John Zorn, Philip Glass, Meredith Monk, Evelyn Glennie, Iva Bittová, Thurston Moore, Kronos Quartet, Bang On A Can, Cocorosie, David Lang. 

Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”

Strona internetowa wydarzenia Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

POGROM W PRZYSZŁY WTOREK

Spektakl powstał w oparciu o powieść Marcina Wrońskiego z cyklu jego sławnych kryminałów o detektywie Zydze Maciejewskim i dawnym Lublinie. Autor, nawiązując do wydarzeń historycznych, mistrzowsko oddaje atmosferę miasta a adaptacja w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia w umiejętny sposób przenosi ją na scenę. „Pogrom w przyszły wtorek” pokazuje brutalność przejmowania przez komunistów Polski oraz niepokój i napięcia panujące w Lublinie w 1945 roku. Treść spektaklu odnosi się niechlubnej historii pogromów Żydów, w beletrystyczny sposób pokazując, dlaczego do takiego wydarzenia nie doszło w Lublinie. Główny bohater, skatowany przez Ubeków komisarz Maciejewski podpisuje pakt z diabłem – oprawcą więzienia mieszczącego się na lubelskim Zamku – Grabarzem. Aby odzyskać wolność, podejmuje się rozwiązania zagadki, która prowadzi do bezwzględnych środowisk, przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów.

Organizator: Fundacja Sceny InVitro oraz Centrum Kultury w Lublinie

FESTIWAL LUBELSKIE SPOTKANIA LITERACKIE „MIASTO POEZJI”

Festiwal Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji” odbywa się od 2008 roku. Stał się płaszczyzną do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję. Festiwal odbywa się w wielu miejscach: na uniwersytetach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury, domach pomocy społecznej, świetlicach terapeutycznych, świątyniach, kawiarniach, w otwartych przestrzeniach miasta, podwórkach, ale także w Internecie. Charakterystycznym rysem Festiwalu jest jego uspołecznienie – w programie znajdują się dziesiątki spotkań z poetami i poezją w mieszkaniach prywatnych (program „Mieszkania Poezji”) oraz inicjatywy w przestrzeni miasta podejmowane przez mieszkańców (działanie „Terytoria Poezji”). Festiwalowi towarzyszy Nagroda „Kamień” przyznawana wybitnym poetom, a jej laureatami są: Ryszard Krynicki, Julia Hartwig, Tomasz Różycki, Piotr Matywiecki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło.

Organizator: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Strona internetowa wydarzenia „Miasto Poezji”

MOST KULTURY CZERWIEC – WRZESIEŃ

Historyczny most na trzy letnie miesiące staje się miejscem warsztatów, koncertów, wystaw, pokazów filmowych i kultowych już potańcówek. Wakacyjny program wydarzeń na Moście Kultury przyczynia się do kulturalnej aktywizacji i ożywienia tej części miasta, stając się popularnym miejscem spotkań i integracji mieszkańców Lublina.

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie 

Strona internetowa wydarzenia Most Kultury

NOC KULTURY

NOC KULTURY to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach tylko na ścianach zabytkowych kamienic, gdzie muzycy grają podwieszeni na linach alpinistycznych? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.

Organizator: Warsztaty Kultury

Strona internetowa wydarzenia NOC KULTURY

FESTIWAL LEGEND LUBELSKICH

Głównym celem Festiwalu Legend Lubelskich jest przybliżenie mieszkańcom Lublina miejskich legend a także mniej znanych faktów z historii Lublina. Rynek Starego Miasta oraz przylegające do niego ulice stają się miejscem inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów. Na czas trwania Festiwalu Rynek Starego Miasta zamienia się w magiczny tygiel, w którym mieszają się wydarzenia i bohaterowie mniej lub bardziej znanych historii Lublina: ze średniowiecza, renesansu, oświecenia, baroku i międzywojnia. Uczestnicy mają okazję zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez stulecia obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok.

Organizator: Biuro Rozwoju Turystyki, Urząd Miasta Lublin

Strona internetowa wydarzenia Festiwal Legend Lubelskich

WSCHÓD KULTURY – INNE BRZMIENIA ART’N’MUSIC FESTIVAL

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to festiwal umożliwiający obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Do tej pory na scenach „Innych Brzmień” wystąpili m.in. tacy artyści jak Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Tony Allen, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies. Niezmiennie inspirująca jest też, zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Gruzja czy Armenia. Festiwalowi towarzyszy cykl debat, a także warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz specjalny program „Małe Inne Brzmienia” przygotowany dla dzieci.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Strona internetowa wydarzenia Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW

Carnaval sztukmistrzów to czas wielkich widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, którzy prezentują magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i widowiska. Prowadzą także cykl warsztatów dla profesjonalistów oraz dla początkujących. W ramach imprezy odbywa się Urban Highline, czyli festiwal chodzenia po taśmie. Nazwa wydarzenia nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina – bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera. Carnaval Sztukmistrzów jest największym i najważniejszym festiwalem sztuki nowego cyrku w tej części Europy.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Marketing Miasta, Urząd Miasta Lublin

Strona internetowa wydarzenia Carnaval Sztukmistrzów

JARMARK JAGIELLOŃSKI

Jarmark Jagielloński to czas, kiedy kultura tradycyjna prezentowana jest poprzez muzykę, śpiew i taniec. W programie wydarzenia jest miejsce na koncerty muzyki tradycyjnej, jak i te nią inspirowane. Podczas nocnych potańcówek królują oberki, mazurki i polki, wystawy ukazują zarówno artystów ludowych, jak i tych świadomie eksplorujących temat tradycji. To także wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu kilkuset artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy, przy współpracy z etnologami, zapraszają twórców praktykujących rzemiosło od pokoleń i artystów, którzy inspirują się sztuką ludową.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Strona internetowa wydarzenia Jarmark Jagielloński

EUROPEJSKI FESTIWAL SMAKU

Specjalna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku czerpie inspiracje kuchnią międzywojennego Lublina. Sięga do czasów najlepszych restauracji w dziejach Lublina, do którego zjeżdżali smakosze z całej Polski, znani aktorzy, politycy i wybitni humaniści – elity kształtującej się Rzeczpospolitej. Specjalna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku odtworzy nie tylko unikalne smaki dwudziestolecia międzywojennego, ale także dominującą w tamtych czasach estetykę, niezwykły klimat i atmosferę międzywojennego Lublina.

Organizator: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku

Strona internetowa wydarzenia Europejski Festiwal Smaku

FESTIWAL SZTUKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ „OTWARTE MIASTO”

Lubelski Festiwal „Otwarte Miasto” to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na jej wschodzie. Festiwal opiera się na idei uwolnienia dzieła sztuki od sterylnej i pozbawionej kontekstu przestrzeni muzeum, na rzecz zmiennego otoczenia miasta. Prace, wpisane w dziejowy kontekst i współczesne problemy przestrzeni miejskiej, staje się zarówno jej komentarzem jak i kolejnym rozdziałem historii miasta.

Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”

Strona internetowa wydarzenia „Otwarte Miasto”

FESTIWAL „KONFRONTACJE TEATRALNE”

Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” został powołany do życia w 1996 roku przez przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego związanego wcześniej z ideą „Konfrontacji Młodego Teatru” – Janusza Opryńskiego, Leszka Mądzika, Włodzimierza Staniewskiego i Tomasza Pietrasiewicza. Pierwotnie artyści tworzyli Radę Programową. Kolejne edycje Festiwalu były autorską propozycją Komisarzy Artystycznych. Obecnie program Festiwalu tworzony jest przez Janusza Opryńskiego, który od lat konfrontuje ze sobą różne formy i tradycje teatralne. W ramach Festiwalu prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowy sposób rozumienia teatru. „Konfrontacje Teatralne” to także szereg imprez towarzyszących m.in. cykl filmowy „Kino Konfrontacji”, koncerty organizowane pod szyldem „Muzycznych Konfrontacji Nocą”, wystawy w „Galeria Konfrontacji”, cykl spotkań i debat z twórcami.

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

Strona internetowa wydarzenia „Konfrontacje Teatralne”

FALKON

Falkon to jeden z największych konwentów fantastycznych w Polsce, co roku gromadzący znacznie ponad tysiąc uczestników. Jest to impreza kulturalna o profilu związanym z tym wszystkim, co mieści się w pojęciu „fantastyka”. Podczas trzech dni konwentu trwają nieprzerwanie prelekcje, dyskusje, konkursy, turnieje, pokazy i inne atrakcje. Najważniejszą i wyróżniającą Falkon cechą jest to, że wszyscy jego uczestnicy uczą się, bawią, poszerzają swoje horyzonty, tworząc swojego rodzaju wspólnotę, pełną kolorytu, a jednocześnie złączoną wspólną ideą pogłębiania własnych zainteresowań.

Organizator: Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”

Strona internetowa wydarzenia FALKON

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA TEATRÓW TAŃCA

Festiwal zainicjowany został w 1997 roku. Obecnie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a także jednym z najbardziej liczących się festiwali sztuki tańca w Polsce i Europie. Ideą Spotkań jest wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń oraz inspiracja odmiennością kulturową pomiędzy Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Zachodniej i innymi częściami świata. Twórcy Spotkań podkreślają uniwersalny wymiar wydarzenia, przypominając, że taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia – sztuką w pełni demokratyczną, doskonale przekazującą emocje wzbogacone mocnym ładunkiem intelektualnym. Celem kolejnych edycji jest przedstawienie najciekawszych propozycji artystycznych prezentowanych przez profesjonalne teatry tańca z całego świata, oraz promocja polskich artystów poszukujących możliwości prezentacji i dyskusji. Spotkania służą także wymianie doświadczeń i wzajemnych inspiracji artystów z różnych dziedzin sztuki.

Organizator: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury

Strona internetowa wydarzenia Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

MIKOŁAJKI FOLKOWE

Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

Organizator: „ACK UMCS CHATKA ŻAKA”

Strona Internetowa wydarzenia Mikołajki Folkowe

FESTIWAL BOŻEGO NARODZENIA

Festiwal Bożego Narodzenia nawiązuje do tradycji świątecznej szopki. W okresie Festiwalu będzie ona żywym miejscem tętniącym muzyką wspólnego kolędowania. Jest to próba stworzenia niepowtarzalnego klimatu i przywołania magii Świąt w centrum Lublina. Szopka Bożonarodzeniowa każdego roku powstaje w nowej aranżacji, a miasto zostaje udekorowane kolorową, świąteczną iluminacją oraz choinkami. Przez kilka grudniowych dni można poczuć świąteczną atmosferę w nieziemskim klimacie lubelskiego Starego Miasta. Tradycyjnie uroczyste otwarcie Festiwalu następuje podczas organizowanej przez Ojców Dominikanów Wigilii Starego Miasta. Przed Bazyliką Ojców Dominikanów w szopce odbywają się zabawy i konkursy dla dzieci oraz świąteczne koncerty popularnych wykonawców.

Organizator: Marketing Miasta Lublin, Urząd Miasta Lublin

Strona internetowa wydarzenia Festiwal Bożego Narodzenia

SYLWESTER MIEJSKI

Stałe miejsce w kalendarzu lubelskich imprez zajmuje Sylwester Miejski. Jak co roku mieszkańcy Lublina wspólnie witają Nowy Rok. Na wszystkich, którzy chcą spędzić sylwestrową noc na świeżym powietrzu czekają niezwykłe atrakcje. Koncerty muzycznych gwiazd, występy kabaretów, taneczna muzyka serwowana przez uznanych dj-ów. Co roku o północy przedstawiciele władz miasta składają wszystkim życzenia noworoczne, a sylwestrowe niebo rozświetla pokaz sztucznych ogni.

(źródło lublin.eu)

Tags: , ,