Miniony rok pokazał, że koleje wąskotorowe znów stają się popularne. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty.

W 2023 r. w Polsce były czynne ponad 443 km linii wąskotorowych. Obsługiwało je 26 operatorów. Z przejazdów koleją wąskotorową skorzystało ponad 948 tys. pasażerów. To o 7,6% więcej niż w 2022 r. i aż o 96,7% więcej niż w 2013 r.

Podróż kolejką wąskotorową najczęściej wybieraliśmy w lipcu i sierpniu. Większość podróży, ponad 91%, przypadało na najcieplejsze miesiące – maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Tylko nieco ponad 1 tys. osób zdecydowało się na taką podróż w lutym.

Po wąskich torach możemy jeździć w niemal całej Polsce. Jedynie 3 województwa nie mają w swojej ofercie takich przejażdżek – lubuskie, małopolskie i opolskie. Za to aż 7 kolei wąskotorowych działa na terenie Wielkopolski. Mimo to najwięcej osób (184,5 tys.) skorzystało w zeszłym roku z przejazdów kolejką w województwie zachodniopomorskim. Tam przewozy realizują Nadmorska i Koszalińska Kolej Wąskotorowa. Wszystkie kolejki w Wielkopolsce obsłużyły łącznie 182,8 tys. pasażerów. Podium zamyka Podkarpacie – tam pasażerami wąskotorówek było 182 tys. osób. Kolejne miejsca to duże słabsze wyniki. Czwartą pozycję w zestawieniu zajmuje Pomorze, gdzie liczba pasażerów kolei wąskotorowych wyniosła w zeszłym roku 96,7 tys.

Nie tylko w Polsce turyści lubią kolejki wąskotorowe. W innych europejskich krajach działa wiele bardzo popularnych linii. Niektóre z nich pełnią funkcję codziennego środka transportu dla okolicznych mieszkańców, również przez doskonałe skomunikowanie z koleją normalnotorową. Atrakcyjne trasy wąskotorowe spotkamy m.in. w Szwajcarii, Włoszech czy Hiszpanii.

Więcej danych można znaleźć w opracowaniu Urzędu Transportu Kolejowego „Koleje Wąskotorowe w Polsce w 2023 r.”

(fot. dworzecmetropolitalny.pl\źródło UTK)

Tags: , ,