W poniedziałek 13 grudnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w uroczystości oddania do ruchu zmodernizowanej drogi powiatowej w Małopolsce.

– Ta droga o długości ok. 5 km może wydawać się mało znaczącą w skali kraju inwestycją. Tymczasem dróg, takich jak ta, jest w Polsce najwięcej: najwięcej ruchu generują właśnie drogi lokalne. Rząd ma obowiązek wspierać samorządy w dziele ich budowy i przebudowy – powiedział minister Adamczyk.

– Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg w ciągu ostatnich 3 lat dofinansowaliśmy inwestycje na ponad 13 tys. kilometrów dróg gminnych i powiatowych w całej Polsce. Zwiększa się bezpieczeństwo na drogach oraz poprawia dostępność komunikacyjną – dodał.  

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym była także tematem przewodnim konferencji prasowej z udziałem wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, zorganizowanej na stacji kolejowej Końskie z okazji przywrócenia połączeń pasażerskich przez tę stację.

– Po ponad 12 latach pociągi wróciły na linię kolejową nr 25 łączącą Łódź i Tomaszów Mazowiecki ze Skarżysko-Kamienną. W sumie od wprowadzonego 12 grudnia rozkładu jazdy pociągi obsługują pasażerów na o 30 stacjach i przystankach kolejowych więcej niż do tej pory – przypomniał podsekretarz stanu Grzegorz Witkowski.

W nowym rozkładzie jazdy pojawiły się także połączenia dalekobieżne przez stację Rypin. Kolej wraca do tego powiatowego miasta po długiej przerwie. Do miast, które w ostatnich latach odzyskiwały dostęp do kolei należą m.in. Lubin, Radzyń Podlaski, Lubartów i Mielec.

(fot. źródło MI)

Tags: , , ,