POLREGIO, po ubiegłorocznej akcji wprowadzenia VIDEOMATU – innowacyjnego rozwiązania  technologicznego do zakupu biletów, wdraża nową funkcjonalność ułatwiającą pasażerowi podróż koleją.  Od 19 kwietnia w VIDEOMACIE będzie można kupić także bilety innych przewoźników: PKP Intercity, Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, PKP SKM w Trójmieście, a wkrótce pozostałych przewoźników. Poszerzenie zakresu działania urządzenia to kolejny etap udogodnień, mających  na celu zaspokojenie potrzeb podróżnych. 

W październiku ubiegłego roku POLREGIO zaprezentowało pierwsze tak innowacyjne na polskim rynku  rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu podróżni mogą kupić bilet kolejowy, łącząc się video z e-kasjerem.  Pilotażowo VIDEOMATY zostały zainstalowane na 10 dworcach w Polsce: Kraków Główny, Zielona Góra Główna, Jarosław, Poznań Główny, Wrocław, Świnoujście, Szczecin Główny, Tczew, Opole Główne oraz Białystok. Od 19  kwietnia możliwy będzie w nim zakup biletów na przejazd nie tylko pociągami POLREGIO, ale także PKP  Intercity, Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz PKP SKM w Trójmieście. Dzięki temu oferta biletów kolejowych dostępnych w VIDEOMACIE poszerza się, a samo urządzenie zyskuje  zalety tradycyjnej kasy biletowej. W planach rozwoju uwzględniono także systematyczne zwiększanie  dostępności urządzenia na innych dworcach i przystankach kolejowych. 

– POLREGIO, jako pierwsza spółka w Polsce wdrożyła urządzenie tak zaawansowane technologicznie, łączące  zarówno funkcje powszechnie znanego automatu biletowego z innowacyjną obsługą e-kasjera w czasie  rzeczywistym. Jesteśmy gotowi na kolejny krok, który tylko potwierdzi to, co zawarliśmy w założeniach projektu  – VIDEOMAT bezapelacyjnie będzie spełniać funkcję kasy biletowej uzupełniając istniejącą sieć tradycyjnych  kas, a żeby tak się stało, właśnie dziś wdrażamy do urządzenia możliwość sprzedaży biletów kolejowych innych  przewoźników. Jesteśmy przekonani, że dzięki podstawowym, jak i nowym funkcjonalnościom oraz  nowoczesnemu designowi zainteresowanie urządzeniem będzie stale wzrastać. Sam VIDEOMAT, poszerzenie  oferty biletowej czy coraz większa jego dostępność na dworcach i przystankach istotnie przyczyniają się do  promocji kolei w Polsce. – mówi Adam Pawlik, p.o. Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego POLREGIO S.A. 

Obecnie podstawowym narzędziem wykorzystywanym w procesie sprzedaży biletów jest kasa, w której można  kupić bilety na połączenia wszystkich przewoźników kolejowych. Pociągi POLREGIO codziennie zatrzymują się  na 1900 stacjach i dworcach kolejowych, a spółka uruchamia ok. 150 kas. Ich dostępność na dużych dworcach  wynosi średnio 12 godzin dziennie, ale już na mniejszych – jedynie 7 godzin. Zakup biletów przez VIDEOMAT  możliwy jest przez aż 16 godzin, od 6:00 do 22:00, czyli w godzinach uruchamianych przez POLREGIO pociągów. 

– Z badań konsumenckich jasno wynika, że klienci dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy są przyzwyczajeni do  nowoczesnych technologii, procesów samoobsługowych i preferują taki model zakupowy oraz tych bardziej  konserwatywnych, którzy w trakcie zakupów oczekują kontaktu z drugim człowiekiem. Automatyzacja procesu  sprzedaży jest trendem na skalę światową i rok do roku osiąga bardzo duże wzrosty zarówno w Stanach  Zjednoczonych, jak i Europie. Na naszym rodzimym rynku przodują w tej kwestii liderzy handlu detalicznego – tłumaczy Prezes Pawlik.

W zakupie biletu kolejowego klienta wspiera e-kasjer, czyli osoba zlokalizowana w call center. Wystarczy, że  pasażer przyciśnie odpowiedni przycisk i połączy się. W kolejnym kroku e-kasjer wybiera zgodnie z  oczekiwaniami klienta ofertę, a klientowi pozostaje jedynie zbliżenie karty płatniczej do czytnika i odebranie  biletu. VIDEOMATY są efektem wielomiesięcznej współpracy między firmami POLREGIO, Avista i Netia, dla których  zarówno sprawna obsługa pasażera, jak i elektroniczna sprzedaż usług są priorytetem.  

(fot. wideo źródło mat. prasowe POLREGIO)

Tags: , , ,