Trwają intensywne prace na placu, gdzie wkrótce na dobre ruszy budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Zakończyło się wyburzanie budynków, a pozostały po nich gruz ładowany jest na ciężarówki i wywożony.

Budynki znajdujące się na placu, gdzie powstanie wkrótce Dworzec Metropolitalny, zniknęły już z powierzchni ziemi, a obecnie trwają prace porządkowe. Gruz jest rozdrabniany, ładowany na wywrotki i wywożony z terenu budowy. Wykonano już pierwsze prace ziemne pod nowo powstający obiekt.

Zgodnie z kontraktem pod budynkiem dworca ma powstać parking podziemny o powierzchni ok. 7,5 tys. m2, który pomieści 174 samochody. Z kolei na gmachu zaprojektowano zielone dachy ze szczególnym uwzględnieniem roślin oczyszczających powietrze.

Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne technologie m.in. specjalny system odzyskiwania deszczówki, który zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych. Powierzchnia całkowita trzykondygnacyjnego budynku dworca wynosi ponad 18 tys. m2.

Po rewitalizacji plac dworcowy stanie się ozdobnym deptakiem, na którym zostanie całkowicie usunięty ruch kołowy. Aleja będzie wizualnym i funkcjonalnym łącznikiem z głównym wejściem do dworca PKP. Przed budynkiem zaplanowano także zatoczki postojowe z miejscami typu Kiss&Ride. Na ulicy 1 Maja, architektonicznym przedłużeniu Placu Dworcowego, pojawią się m.in. nowe nasadzenia drzew i krzewów, elementy małej architektury, miejsca postojowe i stojaki rowerowe.

Projekt przewiduje również rozbudowę ul. Krochmalnej, gdzie mają powstać dwie nowe drogi. Wzdłuż nich przewidziano ponad 120 miejsc postojowych dla busów i autobusów. W tej okolicy zaplanowano także budynek socjalno-techniczny dla obsługi dworca z częścią socjalną dla kierowców.

(fot. dworzecmetropolitalny.pl)

Tags: , , ,