Już od niedzieli 1 października 2023 r. pasażerowie dojadą pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA realizowanych w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Rządowego Programu przystankowego.

— Polska kolej rozwija się, staje się coraz bardziej nowoczesna, komfortowa i bezpieczna. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych i krajowych, m.in. z rządowych programów, przybywa więcej zmodernizowanych i nowych tras kolejowych oraz dodatkowych przystanków i obiektów. Zwiększa się dostępność komunikacyjna, pasażerowie otrzymują lepsze warunki podróżowania, co korzystnie przekłada się na jakość życia — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Dzięki temu przedsięwzięciu kolejne miasto wojewódzkie w Polsce zyskuje szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska. Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce – np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.

PKP PLK SA zakończyły budowę prawie 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii : nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

— Nowa trasa kolejowa do lotniska oznacza dla mieszkańców większe możliwości korzystania z ekologicznego i wygodnego środka transportu, jakim jest pojazd szynowy. Efekty prac PLK SA takie m.in., jak dostępność, komfort i bezpieczeństwo wpływają na wzrost zainteresowania koleją. Podróżni chętniej wybierają pociąg. A to przekłada się na zmniejszenie zatłoczenia na drogach i zanieczyszczenia środowiska — stwierdził Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska – Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.

Inwestycja PLK SA obejmuje budowę i modernizację linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej za kwotę 338 621 411,54 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

Dodatkowe przystanki na Podkarpaciu, zwiększające dostępność do kolei są także efektem inwestycji PLK SA, realizowanych z Rządowego Programu Przystankowego. Od września funkcjonuje już Przemyśl Wschodni na linii nr 91 Kraków-Medyka, Strzyżów Zachodni na l. nr 106 Rzeszów Główny-Jasło oraz dwa przystanki Mielec Południowy i Chorzelów Południowy na lk nr 25 Łódź Kaliska-Dębica. Podróżni zyskali również bezkolizyjne przejście pod torami w Żurawicy, ułatwiające dostęp do pociągów.

(fot. MI, źródło MI)

Tags: , , , ,