Rozpoczęła się budowa jednej z największych i najważniejszych inwestycji w Lublinie. Pomiędzy ul. Młyńską, ul. Gazową i ul. Dworcową powstanie nowoczesny Dworzec Metropolitarny, który już w niedalekiej przyszłości stanie się centrum komunikacyjnym i wizytówką miasta.

Centralizacja komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej z pewnością będzie stanowić ułatwienie dla turysty odwiedzającego miasto i region. Natomiast rozwiązania, które mają być wdrożone, w budynku Dworca, jak i te dotyczące rewitalizacji szeroko pojętej okolicy wpłyną na pierwszy odbiór oraz pozytywną oceną miasta. W tym przypadku planowane zakończenie prac pod koniec lipca 2022 roku to termin, który nie wydaje się nazbyt odległy.

Centralnym punktem całej inwestycji jest oczywiście budynek dworca. Materiałami dominującymi w jego bryle będą szkło i beton, natomiast ażurowa konstrukcja filarów przykrytych szklanym dachem nada lekkości przyszłym peronom autobusowym. Ponadto w budynku ma być zastosowany szereg rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Będą to m.in.: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, anty smogowa kostka brukowa, system odzyskiwania deszczówki czy zastosowanie koncepcji „budynku w budynku”. Na dachu pojawią się natomiast nasadzenia. Pod budynkiem dworca powstanie parking podziemny dla 174 samochodów. Obiekt pozwoli również na bezkolizyjne przemieszczania się po nim pieszym oraz osobom z niepełnosprawnościami.

Poza budynkiem przebudowa obejmie modernizację pobliskich ulic oraz rewitalizację placu Dworcowego. W okolicy powstaną nowe miejsca postojowe, postój TAXI, ścieżka rowerowa i stojaki, pojawią się nowe nasadzenia.

Budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego, w jego rejonie, to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to około 300 mln zł, z czego ponad 173 mln zł stanowią środki unijne. Realizacja całego projektu zostanie zakończona do 31 grudnia 2022 r.

Przetarg na budowę Dworca Metropolitalnego rozstrzygnięty

(fot. UM Lublin, źródło UM Lublin)

Tags: ,