Rozpoczęła się budowa jednej z największych i najważniejszych inwestycji w Lublinie. Pomiędzy ul. Młyńską, ul. Gazową i ul. Dworcową powstanie nowoczesny Dworzec Metropolitarny, który już w niedalekiej przyszłości stanie się centrum komunikacyjnym i wizytówką miasta.
Centralizacja komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej z pewnością będzie stanowić ułatwienie dla turysty odwiedzającego miasto i region. Natomiast rozwiązania, które mają być wdrożone, w budynku Dworca, jak i te dotyczące rewitalizacji szeroko pojętej okolicy wpłyną na pierwszy odbiór oraz pozytywną oceną miasta. W tym przypadku planowane zakończenie prac pod koniec lipca 2022 roku to termin, który nie wydaje się nazbyt odległy.
Centralnym punktem całej inwestycji jest oczywiście budynek dworca. Materiałami dominującymi w jego bryle będą szkło i beton, natomiast ażurowa konstrukcja filarów przykrytych szklanym dachem nada lekkości przyszłym peronom autobusowym. Ponadto w budynku ma być zastosowany szereg rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Będą to m.in.: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, anty smogowa kostka brukowa, system odzyskiwania deszczówki czy zastosowanie koncepcji „budynku w budynku”. Na dachu pojawią się natomiast nasadzenia. Pod budynkiem dworca powstanie parking podziemny dla 174 samochodów. Obiekt pozwoli również na bezkolizyjne przemieszczania się po nim pieszym oraz osobom z niepełnosprawnościami.
Poza budynkiem przebudowa obejmie modernizację pobliskich ulic oraz rewitalizację placu Dworcowego. W okolicy powstaną nowe miejsca postojowe, postój TAXI, ścieżka rowerowa i stojaki, pojawią się nowe nasadzenia.
Budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego, w jego rejonie, to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to około 300 mln zł, z czego ponad 173 mln zł stanowią środki unijne. Realizacja całego projektu zostanie zakończona do 31 grudnia 2022 r.
(fot. UM Lublin, źródło UM Lublin)