12 października POLREGIO uruchomieniem dwóch videomatów z funkcją e-kasjera na dworcach Łódź-Widzew oraz Świnoujście rozpoczęło pilotaż innowacyjnych urządzeń do sprzedaży biletów na stacjach kolejowych. Jest to pierwsza taka usługa w Polsce, w ramach półrocznego pilotażu skorzystają z niej pasażerowie 10 dworców kolejowych w Polsce – poinformował na konferencji prasowej Adam Pawlik, członek zarządu i dyrektor handlowy POLREGIO S.A.

Dzięki nowemu urządzeniu podróżny będzie mógł skorzystać z pomocy e-kasjera, który jest osobą zlokalizowaną w call center. Konsultant doradzi w wyborze najlepszej opcji zakupu biletu i optymalnego połączenia. Usługa będzie dostępna od godz. 6.00 rano do 22.00 wieczorem przez 7 dni w tygodniu. Videomaty to autorski projekt POLREGIO, który narodził się ok. dwa lata temu i jest obecnie realizowany przy współpracy takich firm jak Avista sp. z.o.o, zajmująca się produkcją urządzeń elektronicznych oraz Grupa Netia.

– Nasi specjaliści z Biura Handlowego POLREGIO na bieżąco monitorują wszystkie kanały sprzedaży biletów. Sprawdzamy też ich kosztochłonność, która jest bardzo istotna w obecnych czasach. Zauważamy tu dwie tendencje – z jednej strony duże zainteresowanie elektronicznymi kanałami sprzedaży wśród naszych klientów, a z drugiej – dostrzegamy wzrastające koszty tradycyjnych kanałów sprzedaży takich jak kasy biletowe – mówił Adam Pawlik, członek zarządu i dyrektor handlowy POLREGIO S.A. – Nie chcemy jednak rezygnować z tej formy, ponieważ jest ona bardzo istotna dla naszych pasażerów, którzy – w wielu przypadkach oczekują rozmowy z osobą, tak jak to się odbywa przy zakupie biletów w kasie biletowej stąd projekt videomatu z funkcja e-kasjera – wyjaśniał.

Zwrócił też uwagę na ograniczoną dostępność kas biletowych. „POLREGIO codziennie zatrzymuje się na ok. 1900 stacjach, a posiadamy jedynie 150 kas biletowych. W skrajnych przypadkach kosztochłonność kas przekracza nawet 50 procent. Na dworcach premium kasy czynne są ok. 12 godzin przez 7 dni w tygodniu, ale na mniejszych tylko ok. 7 godzin. Więc dostępność jest ograniczona przy jednoczesnych wysokich kosztach” – zaznaczył.

– Pomyśleliśmy, że należałby znaleźć nowe narzędzie sprzedażowe, które łączyłby różne cele: posiadałoby funkcjonalność tradycyjnej kasy biletowej, dostępne będzie w godzinach uruchamianych pociągów przez POLREGIO, a jego kosztochłonność byłaby jednocyfrowa – wskazał Adam Pawlik.

Jak podkreślił, bardzo wysokie koszty istnienia kas biletowych, szczególnie na mniejszych stacjach, zostałyby znacząco zmniejszone dzięki wprowadzeniu videomatów łączących pasażerów z konsultantami w call center.

–Naszym celem jest, by klient miał poczucie, że został tak dobrze zaopiekowany jak w tradycyjnej kasie biletowej. Jeżeli będzie miał potrzebę pomocy, wsparcia przy zakupie biletu, to podchodząc do videomatu je otrzyma. W ciągu maksymalnie 60 sekund uzyska połączenie z e-kasjerem i kupi bilet w najlepszej opcji – zapewnił Adam Pawlik.

– Bardzo skrupulatnie pracowaliśmy nad tym, żeby videomat był przede wszystkim funkcjonalnym urządzeniem, ale w trakcie jego projektowania nie zapominaliśmy o estetyce. Wysoko postawiliśmy poprzeczkę naszemu wykonawcy – firmie Avista, która wiedziała, że urządzenie ma być szybkie, sprawne i nowoczesne – tłumaczył Adam Pawlik.

Zapowiedział, że po oddaniu do użytku w środę dwóch videomatów na stacji Łódź-Widzew i Świnoujście, następnych osiem będzie uruchamianych sukcesywnie w kolejnych dniach. „W ciągu kilku najbliższych tygodni videomaty będą dostępne w ramach pilotażu między innymi w Krakowie, Zielonej Górze, Jarosławiu, Poznaniu, Szczecinie oraz Opolu” – zapewnił Adam Pawlik.

Przez kolejne 6 miesięcy wykorzystanie urządzeń będzie na bieżąco monitorowane.

– To jest projekt pilotażowy, nam bardzo zależy na tym, żeby mieć wskaźniki z różnych typów lokalizacji, nie tylko z tych największych stacji, gdzie jest najwięcej klientów, ale również z mniejszych miejscowości. Każdy videomat będzie miał tę samą funkcjonalność niezależnie od lokalizacji. Zbadamy, jak będzie wyglądała sprzedaż na mniejszych i większych stacjach, jakie będzie zainteresowanie klientów. Te wszystkie czynniki będą bardzo ważne przy podejmowaniu kolejnych decyzji – mówił członek zarządu POLREGIO. – Jeżeli ten pilotaż wypadnie pomyślnie, to na przestrzeni roku czy półtora stanie na stacjach w całej Polsce znacząco większa liczba takich urządzeń – podsumował.

– Avista od blisko 20 lat zajmuje się systemami do sprzedaży biletów. Inspirowaliśmy się rozwiązaniami z segmentu retail i dzięki temu udało nam się stworzyć to urządzenie – podkreślał Sebastian Borowski, prezes zarządu Avista Sp. z o.o. – Proces projektowania rozwiązania w zakresie oprogramowania oraz samego urządzenia był złożony, na każdym etapie chcieliśmy sprostać oczekiwaniom pasażerów oraz POLREGIO. Jestem przekonany, że możemy być dumni z końcowego efektu. Wdrażamy produkt, który z całą pewnością ułatwi proces zakupu biletów – dodał.

Urządzenie jest wyposażone w 32-calowy ekran dotykowy, terminal płatniczy oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Videomat posiada także klasyczną funkcjonalność biletomatu.

– Podróżny ma możliwość zakupu w dwóch opcjach: samodzielnie lub przy wsparciu e-kasjera, u którego może zasięgnąć informacji na temat najkorzystniejszej oferty handlowej – mówił Tomasz Sawczuk, kierownik ds. kluczowych klientów w Grupie Netia. – Oferujemy trzy lokalizacje, w których są usytuowani nasi odpowiednio przeszkoleni konsultanci. To nam daje gwarancję dostępności usługi przez 365 dni w roku, siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. W związku z tym jeżeli będzie taka konieczność jesteśmy w stanie rozszerzyć dostępność konsultantów – uzupełnił.

POLREGIO S.A., które w całości finansuje nowy projekt, to największy pasażerski przewoźnik w Polsce, z 26 proc. udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1500 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na ponad 1900 stacjach. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta blisko 70 mln pasażerów. Większościowym udziałowcem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział), a pozostałymi udziałowcami są samorządy wojewódzkie.

(fot. POLREGIO, źródło informacji: PAP MediaRoom)

Tags: , , ,