PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej, która połączy Niepołomice z Krakowem. Mieszkańcy podkrakowskiej miejscowości zyskają możliwość szybkich i sprawnych podróży koleją dzięki inwestycji z Rządowego programu uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

Nowy tor planowany jest na odcinku Podgrabie – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Pociągi pojadą nim z prędkością do 80 km/h i zatrzymają się na trzech przystankach: MAN, Boryczów i Niepołomice. Podróż z Niepołomic do centrum Krakowa zajmie ok. 30 minut.

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury program Kolej Plus jest wart 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 2 mld zł środki jednostek samorządu terytorialnego.

W regionie Małopolski do realizacji zakwalifikowano 3 inwestycje: budowę łącznicy kolejowej Borowa Górka-Pieczyska oraz nowych połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Niepołomicami i Myślenicami.

W całym kraju w ramach programu planowane do realizacji są 34 projekty, zgłoszone przez samorządy 11 województw. Zadania dotyczą miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia.

Dzięki realizacji programu Kolej Plus ok. 1,5 mln mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego.

Źródło i foto MI

Tags: , ,