Podróżowanie pociągiem ma swój niezapomniany urok. Coraz większa liczba przewoźników kolejowych obecnych na polskim rynku oferuje pasażerom ciekawą siatkę połączeń transgranicznych. Urząd Transportu Kolejowego podpowiada, gdzie z Polski można pojechać pociągiem za granicę.

Wakacje to czas, kiedy chętnie zwiedzamy i odkrywamy nowe miejsca. Warto pamiętać, że koleją możemy dojechać do wielu atrakcyjnych turystycznie miast i miasteczek położonych również poza granicami kraju. Może być to pomysł zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i alternatywa dla podróży samochodem lub samolotem.

Powodów, które czynią kolej wygodnym środkiem transportu, jest naprawdę wiele. Możliwość podziwiania widoków za oknem, skorzystania z wagonów gastronomicznych, a także bezpieczeństwo, dostępność toalet, gniazdek elektrycznych – to tylko część zalet przemawiających za wyborem transportu kolejowego. Podróż pociągiem można zorganizować za przystępną cenę niezależnie od tego, jak duży bagaż mamy zamiar ze sobą zabrać oraz czy będzie nam towarzyszył pies lub kot.

Gdzie zatem można wybrać się w wakacyjną podróż pociągiem?

LITWA

Kowno nieformalnie uznawane jest za drugą stolicę Litwy i jedno z jej ważniejszych centrów kulturalnych oraz gospodarczych. Miasto przyciąga turystów nie tylko dzięki malowniczemu położeniu. Duża liczba zabytków oraz muzeów, a do tego tętniące życiem deptaki, rozległe parki czy wzgórza, na które kursują zabytkowe kolejki, to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić to miasto.

Wakacyjne połączenie kolejowe na trasie Białystok – Suwałki – Kowno (Kaunas) oferuje POLREGIO  wspólnie z Kolejami Litewskimi. Pociągi kursują od 1 lipca do 3 września 2022 r. w piątki i soboty w kierunku na Litwę oraz w soboty i niedziele w kierunku z Litwy do Polski. Przewoźnik umożliwia skorzystanie z oferty specjalnej „Polska – Litwa Regio special”. Dzięki temu można zakupić bilety w znacznie niższych cenach niż w tradycyjnej taryfie międzynarodowej. Bilety dostępne są przez internet, w kasach biletowych oraz u obsługi pociągu. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na stronie internetowej POLREGIO. Rozkład jazdy warto sprawdzić w serwisie PortalPasazera.pl lub rozklad-pkp.pl

SŁOWACJA

Słowacja oferuje wiele atrakcji turystycznych. Poza pięknymi zabytkami są to także gorące źródła, majestatyczne łańcuchy gór i liczne uzdrowiska.

Wakacyjne połączenia kolejowe na trasie Muszyna – Poprad-Tatry uruchamiają Koleje Słowackie we współpracy z przewoźnikiem „Koleje Małopolskie”. Kursy są realizowane w soboty i niedziele do 4 września 2022 r. Uruchamiane są dwa pociągi wyjeżdżające z Muszyny do stacji Poprad-Tatry i z powrotem.

Poprad jest doskonałą bazą do dalszych wycieczek po Słowacji i Tatrach Wysokich. Dodatkowo z Popradu można przejechać się Tatrzańskimi Kolejami Elektrycznymi (tzw. elektriczką) na trasie Poprad – Stary Smokowiec – Szczyrbskie Jezioro oraz Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica. Elektriczka przejeżdża przez turystyczne i uzdrowiskowe osady miasta Wysokie Tatry, co dodatkowo podnosi atrakcyjność wycieczki.

Wybierając się w podróż na trasie Muszyna – Poprad-Tatry należy pamiętać, że sprzedaż biletów w złotówkach odbywa się bezpośrednio przed odjazdem pociągu na stacji Muszyna, natomiast na pokładzie pociągu bilety są sprzedawane wyłącznie za euro. „Koleje Małopolskie” umożliwiają również skorzystanie z oferty specjalnej „Słowacja+”. Rozkład jazdy oraz szczegóły oferty znajdują się na stronie przewoźnika.

Z Polski można również dojechać do malowniczo położonego nad Dunajem Szturowa na Słowacji pociągiem „PKP Intercity”. Przewoźnik uruchamia dwa połączenia z Warszawy – jedno przedpołudniowe oraz jedno nocne (kursujące także z Krakowa) – oraz jedno połączenie dzienne z Katowic, które pozwala dotrzeć do tego miasta. Szczegółowe informacje wraz z rozkładem jazdy pociągów znajdują się na stronie przewoźnika.

Kolejnym atrakcyjnym turystycznie miastem na Słowacji, do którego można dotrzeć pociągiem jest jedna z mniej znanych europejskich stolic, za to jedyna na świecie, która graniczy z dwoma państwami – Bratysława. Dojazd do tego miasta jest możliwy pociągami „PKP Intercity”. Przewoźnik uruchamia połączenia z Warszawy i Katowic  jedno połączenie przedpołudniowe oraz jedno nocne (kursujące także z Krakowa). Więcej informacji wraz z rozkładem jazdy dostępnych jest na stronie „PKP Intercity”  

Pasażerowie podróżujący pociągami nocnymi zarówno do Szturowa, jak i Bratysławy mogą skorzystać ze standardowych miejsc siedzących, miejsc do leżenia (kuszet) lub zdecydować się na podróż w wagonie sypialnym.

Bilety na przejazd na Słowację pociągami „PKP Intercity” można zakupić w kasach międzynarodowych. Najbliższą kasę oferującą sprzedaż biletów na połączenia zagraniczne można znaleźć korzystając z wyszukiwarki na stronie przewoźnika.

CZECHY

Czechy to kraj pełen atrakcji przyrodniczych i zabytków, w którym każdy podróżnik i turysta znajdzie coś dla siebie. W Czechach nie brakuje wspaniałych skalnych miast czy mało uczęszczanych pasm górskich, a także lasów, wodospadów i jezior.

Do kilku atrakcyjnych turystycznie miejscowości można dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich. Z Wrocławia przez Wałbrzych można dotrzeć do Adršpach, gdzie znajduje się Skalne Miasto. Na zwiedzających czekają w tym miejscu skalne formacje o fantazyjnych kształtach, monumentalne ściany, kaniony, wąwozy i labirynty skalnych wież, piękne wodospady i szmaragdowe jeziorko. Dodatkową atrakcją jest możliwość przejścia Wilczym Wąwozem (Vlčí rokle) do pobliskich Teplickich Skał, skąd po ich zwiedzeniu można wrócić do Aadršpach pociągiem

Z Wrocławia przewoźnik uruchamia także pociągi m.in. do Lichkov – stąd można rozpocząć lub zakończyć spacer na styku Gór Bystrzyckich i Orlickich. Natomiast ze Szklarskiej Poręby można dojechać przez Harrachov do Liberca. Liberec jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Czechach. Dodatkowo oferuje wiele atrakcji turystycznych dostosowanych niemal do wszystkich zainteresowań. Coś dla siebie znajdą tam osoby lubiące zarówno muzea, architekturę, parki rozrywki, zamki czy dłuższe spacery.

Rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich  na poszczególnych trasach jest dostępny na stronie internetowej. Przewoźnik oferuje także możliwość skorzystania z biletu w ofercie EURO-NYSA-TICKET. Bilet można zakupić w punktach kasowych i pociągach Kolei Dolnośląskich  Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów na pograniczu polsko-czesko-niemieckim.

Czeski przewoźnik Leo Express Global oferuje połączenia z Krakowa do Pragi przez Katowice, Ostrawę i Ołomuniec. Pociągi z Polski w kierunku Czech kursują w soboty i poniedziałki, a do 2 września 2022 r., także w piątki. Kursy powrotne realizowane są w poniedziałki i soboty, zaś w okresie 12 sierpnia – 2 września 2022 r. także w piątki.

„PKP Intercity” również uruchamia pociągi do fascynującej Pragi. Do stolicy Czech można dojechać m.in: z Warszawy, Krakowa, Katowic, Przemyśla i Terespola. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej przewoźnika. Niektóre pociągi jadące kierunku Pragi zatrzymują się w położonym na Morawach klimatycznym Ołomuńcu. Codziennie do tego miasta „PKP Intercity” oferuje trzy połączenia z Warszawy, w tym dwa dzienne i jedno nocne, dwa połączenia z Krakowa, w tym jedno dzienne i jedno nocne oraz dwa połączenia dzienne z Katowic. Połączenia nocne obsługiwane są pociągami z miejscami do siedzenia, leżenia (kuszetami) oraz z miejscami sypialnymi.

Pociągiem „PKP Intercity”  można się wybrać do innych czeskich miast. Wśród nich jest Ostrawa, gdzie oprócz zamków i innych zabytków, jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest największe muzeum górnicze w Czechach oraz kopalnia Michał. Do Ostrawy przewoźnik uruchamia połączenia m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic i Trójmiasta – godziny odjazdów można wyszukać na stronie internetowej „PKP Intercity”

Z Warszawy, Krakowa, Katowic, Trójmiasta czy Przemyśla można dojechać także do Brzecławia. Jest to najważniejszy węzeł komunikacyjny przy granicy. Z Brzecławia koleją dojedziemy dalej zarówno do Brna i Mikulowa (i dalej na zachód), do Hodonina (i dalej na wschód), ale też za granicę – do Austrii i na Słowację.

Nieopodal granicy z Czechami dojeżdżają także pociągi Kolei Śląskich sp. z o.o. m.in. do Cieszyna, skąd spacerem można przejść do Czeskiego Cieszyna.

NIEMCY

Na trasie Polska – Niemcy można skorzystać z szerokiej oferty przewoźników kolejowych. Ich składy kursują nie tylko do Berlina.

Z pewnością niewiele osób wie, że na terenie Polski funkcjonuje krótka, wydzielona z sieci kolejowej linia prowadząca do Niemiec, po której usługi przewozowe świadczy wyłącznie niemiecki przewoźnik – Usedomer Baderbahn GmbH (Uznamska Kolej Nadmorska, tzw. UBB). UBB realizuje przewozy nadmorskie na trasach: Świnoujście Centrum przez Ahlbeck Grenze, Heringsdorf, Bansin. Zinnowitz, Wolgast do Züssow. Dodatkowo w Zinnowitz można przesiąść się do pociągów jadących do miejscowości Peenemünde słynącej z Muzeum Historyczno-Technicznego Peenemünde. Korzystając z oferty UBB, warto odwiedzić chociażby trzy niezwykle urokliwe kurorty: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Do 31 sierpnia 2022 r. w pociągach przewoźnika można skorzystać z oferty „9-Euro-Ticket” umożliwiającej nielimitowaną liczbę przejazdów w ciągu miesiąca za 9 euro (cena nie obejmuje przewozu rowerów).

Rozkład jazdy dostępny jest na stronie UBB, natomiast bilety na przejazd można zakupić na pokładzie pociągów.

Pociągi Kolei Dolnośląskich  kursują również z Wrocławia do Berlina, Drezna i Forst (Lausitz) oraz z Jeleniej Góry do Goerlitz (Görlitz). Można również skorzystać z weekendowego połączenia „Pociąg do Kultury” z Wrocławia przez Legnicę do Berlina. Informacje na temat zasad odprawy i cenach biletów w komunikacji kolejowej z Niemcami znajdują się na stronie przewoźnika.

Do stolicy Niemiec połączenia uruchamia także „PKP Intercity”  m.in. z Warszawy, Poznania, Trójmiasta, Bydgoszczy czy Przemyśla. Z tych połączeń skorzystać mogą również osoby podróżujące do Frankfurtu nad Odrą. Dla większość pociągów przewoźnik umożliwia zakup biletów przez internet. Więcej informacji na stronie internetowej „PKP Intercity”  

Do Niemiec jeżdżą także pociągi POLREGIO  Są one uruchamiane we współpracy z partnerami zagranicznymi. Ze Szczecina można dojechać do Berlina oraz Lubeki (przez Angermuende, Buetzow, Bad Kleinen oraz Neubrandenburg). Z Zielonej Góry jeżdżą pociągi do Frankfurtu nad Odrą, Goerlitz (Görlitz), a w soboty i niedziele również do Guben. Z Małomic lub Żagania uruchamiane są pociągi do Forst (Lausitz). Informacje na temat rozkładu jazdy oraz ofert specjalnych stosowanych przez POLREGIO  na tych trasach są dostępne na stronie przewoźnika.

AUSTRIA

Wiedeń to zarówno stolica, jak i jeden z dziewięciu landów republiki Austrii. Niesamowity klimat tego miasta tworzą zarówno światowej klasy zabytki, cesarskie pałace, 280 przepięknych parków oraz nowoczesne muzea, a do tego słynny park rozrywki Wiener Prater.  

Do Wiednia można dojechać codziennie pociągami „PKP Intercity”. Przewoźnik uruchamia jedno połączenie z Trójmiasta, trzy połączenia z Katowic, trzy połączenia z Warszawy (dwa dzienne i jedno nocne) oraz jedno nocne połączenie z Krakowa. Część pociągów dojeżdża do Grazu (Graz Hauptbahnhof), jednej z najważniejszych stacji kolejowych w Austrii, która łączy ruch dalekobieżny z lokalnym dając możliwość kontynuowania podróży w głąb kraju.

Połączenia nocne z Warszawy i Krakowa umożliwiają dojazd do Wiednia już z samego rana, zapewniając jednocześnie dogodne warunki podróży. W pociągach uruchamianych na ww. trasach oprócz miejsc do siedzenia dostępne są także miejsca do leżenia (kuszety) oraz miejsca w wagonach sypialnych.

Zakup biletów na część pociągów jest możliwa przez internet. Przewoźnik oferuje również możliwość skorzystania z oferty „Super Promo International”, która istotnie może obniżyć koszt podróży. Szczegóły dotyczące ww. połączeń oraz oferty „Super Promo International” dostępne są na stronie „PKP Intercity”  

WĘGRY

Do stolicy, a zarazem największego miasta Węgier – Budapesztu, oferującego imponujące budowle, przepiękne place i urokliwą panoramę, można dojechać codziennie pociągami „PKP Intercity”  Przewoźnik oferuje dwa połączenia z Warszawy oraz jedno z Katowic. Dodatkowo „PKP Intercity”  uruchamia z Krakowa do Budapesztu dwa pociągi: jeden nocny oraz jeden w godzinach przedpołudniowych. W pociągu nocnym można skorzystać zarówno z miejsc siedzących, miejsc do leżenia (kuszet) jak i z wagonów sypialnych, co dodatkowo sprawia, że podróż jest bardziej komfortowa. Szczegółowe informacje na temat połączeń kolejowych na Węgry znajdują się na stronie przewoźnika.

(fot. pixabay.com\źródło UTK)

Tags: , , ,