Patrole na stacjach i w pociągach, kontrole obiektów kolejowych, dodatkowe akcje na przejazdach – Ambasadorzy Bezpieczeństwa i Straż Ochrony Kolei intensyfikują działania na rzecz bezpieczeństwa podczas ferii. Także w trakcie dojazdów na wypoczynek warto pamiętać o żółtych naklejkach, które mogą uratować życie.

Przed wyjazdami i w trakcie ferii zimowych Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują do kierowców i pieszych o rozwagę i czujność. Na przejazdach kolejowo-drogowych szczególnie w pobliżu miejscowości wypoczynkowych i w województwach, w których trwają ferie, kolejarze będą rozdawać ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominać o zasadach przekraczania torów. Podczas prelekcji przypomną dzieciom i młodzieży o właściwych zachowaniach na terenach kolejowych. Na stronie kampanii Bezpieczny Przejazd www.bezpiecznyprzejazd.pl dostępne są dodatkowe materiały dla nauczycieli i rodziców, a także aplikacje edukacyjne dla najmłodszych.

6 zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:

1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
2. Czerwone światło to zakaz wjazdu na przejazd, a pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
4. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg.
5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę.
6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z żółtej naklejki PLK.

W 2023 roku doszło do 177 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób, a 21 zostało ciężko rannych.

Bezpieczny Przejazd w 2023 roku w liczbach:

•       1 841 prelekcji edukacyjnych

•       Ponad 70 tysięcy wyedukowanych dzieci

•       11 warsztatów dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców

•       1 warsztat dla egzaminatorów WORD

•       1 513 akcji informująco-promocyjnych na przejazdach

•       Do 73 108 osób dotarła akcja informująco-promocyjna na przejazdach

•       Prawie 375 tysięcy rozdystrybuowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych

•       191 imprez plenerowych

Podczas ferii zimowych ponad 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne. Dodatkowe patrole SOK z psami służbowymi oraz specjalistyczny sprzęt: mobilne centra monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne, noktowizory i fotopułapki, zostaną wykorzystane na obszarze kolejowym. Bezpieczeństwo będzie szczególnie nadzorowane w pociągach, na dworcach, stacjach, przystankach oraz szlakach kolejowych i przejazdach kolejowo-drogowych. Patrole SOK będą obecne na terenach kolejowych, które mogą być wykorzystywane przez młodzież do zabawy. Pojawią się także funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych, którzy będą pełnić służbę po cywilnemu.

Całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK – 22 474 00 00.

#ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom

Na wszystkich 14-tysiącach przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce od 2018 roku znajdują się żółte naklejki. Są na nich umieszczone trzy numery: identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych. W przypadku niebezpiecznego zdarzenia należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu.

W 2023 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 7 963 zgłoszenia związane z zagrożeniami na przejazdach i terenach kolejowych. Specjalne szybkie połączenia operatorów numeru alarmowego 112 odegrały kluczową rolę w 275 przypadkach.

Zimowa przerwa w nauce trwać będzie od 15 stycznia do 25 lutego. Pierwsi dwutygodniową przerwę mają uczniowie z województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

(fot. dworzecmetropolitalny.pl\źródło PKP PLK)

Tags: , , ,