Na dzisiejszej sesji, Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę w sprawie nowej taryfy biletowej, która wejdzie w życie wraz z wdrożeniem nowego Systemu Biletu Elektronicznego Karty Aglomeracyjnej Lubika.

Dzięki temu pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jak zakup biletu okresowego na dowolną liczbę dni, wniesienie opłaty za przejazd faktycznej liczby przejechanych przystanków czy gromadzenie środków na przejazdy za pośrednictwem elektronicznej portmonetki. Dodatkowo nowa aplikacja mobilna Lubika umożliwi podróż transportem publicznym, bez konieczności posiadania przy sobie karty tradycyjnej i pomoże w zaplanowaniu podróży.

Zmiana pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych, niedostępnych dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej rozwiązań i metod płatności. Użytkownicy będą mogli korzystać z nowej taryfy biletowej, w której zaplanowano poniższe rozwiązania:
• płacisz za tyle, ile jedziesz – taryfa przystankowa (check-in/out);
• bilety okresowe na określoną liczbę dni;
• elektroniczna portmonetka – gromadzenie środków do zakupu biletów.  

Obok biletów okresowych i czasowych pojawi się taryfa przystankowa, dzięki której każdy zapłąci za tyle, ile jedzie. Będzie to rozwiązanie check in/check out wymagające rejestracji początku podróży oraz jej końca (przystanku na którym się wysiada).

Nowy system to nie tylko nowa taryfa, to także dostęp do nowoczesnych rozwiązań. W ramach inwestycji zaplanowany jest zakup:
• 55 szt. stacjonarnych automatów biletowych,
• 50 mobilnych automatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które nie miały takich urządzeń na wyposażeniu),
• 450 szt. kasowników EMV realizujących płatności zbliżeniowe,
• aplikacji LUBIKA,
• strony WWW ze sklepem internetowym

Nowy system – nowe możliwości

Nowoczesna aplikacja mobilna Lubika na urządzenia mobilne pozwoli na zakup biletu okresowego na dowolną liczbę dni – do tej pory nie było takiej opcji (obecnie bilety okresowe wyłącznie na 30, 90 i 150 dni). Jeżeli pasażerowi nie jest potrzebny bilet na cały miesiąc, będzie mógł kupić go na dowolną, określoną przez siebie liczbę dni np. na 13 dni (dostępny będzie kalkulator ceny biletu okresowego na zadaną liczbę dni). Jednocześnie bilet ten będzie tańszy niż przejazd na biletach jednorazowych.

Płatności zbliżeniowe – dla pasażerów okazjonalnych, którzy nie chcą zapoznawać się ze szczegółami taryfy biletowej, w każdym pojeździe będzie możliwość zakupu biletu i płatności zbliżeniowej w kasowniku EMV. Wystarczy wybrać rodzaj ulgi i zbliżyć kartę. Pobrana zostanie opłata za dany przejazd. Kontroler w trakcie sprawdzania biletów odczyta token z karty użytej do płatności.

W ramach systemu powstanie nowa strona internetowa z dostępem do konta pasażera. Znajdą się tam informacje dotyczące stanu konta, historii transakcji, kalkulator ceny biletu okresowego na dowolną zadaną liczbę dni oraz sklep internetowy. Co ważne, bilet zakupiony w sklepie internetowym nie będzie wymagał tak jak dotychczas kodowania w kasowniku czy biletomacie.

Pod względem nowoczesności i aspektów technicznych będzie to najnowocześniejszy system biletu elektronicznego w Polsce. Co prawda, są miasta, które mają rozwiązania z tego systemu np. Poznań – taryfa przystankowa, czy Łódź –płatności zbliżeniowe na wybranych trasach. Natomiast tak kompleksowego systemu, stanowiącego wyjątkowe rozwiązanie, z własną infrastrukturą (biletomaty stacjonarne, kasownik EMV z płatnością zbliżeniową, biletomaty mobilne, terminale doładowujące, czytniki kontrolerskie) oraz aplikacją mobilną i stroną internetową nie ma żadne miasto w Polsce.

W nowym systemie biletu Lubika będzie istniała możliwość zapisania przysługujących pasażerowi ulg. Identyfikowany będzie fakt posiadania uprawnienia wraz z terminem jego obowiązywania. Pozwoli to na podróż komunikacją miejską bez dokumentu potwierdzającego ulgę np. orzeczenia o niepełnosprawności czy legitymacji honorowego dawcy krwi.

(fot. dworzecmetropolitalny.pl, źródło ZTM Lublin)

Tags: , , , , ,