Codzienna dezynfekcja pojazdów komunikacji miejskiej, limity pasażerów oraz obowiązek noszenia maseczek przez pasażerów – wszystko po to, by pasażerowie w autobusach i trolejbusach czuli się bezpiecznie. Teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie testuje nową metodę dezynfekcji pojazdów. To system dezynfekcji promieniowaniem UV-C.

Dokładna dezynfekcja pojazdów stała się codziennością. Lublin był pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało specjalne odkażanie, nim jeszcze koronawirus pojawił się w naszym kraju. Po środkach dezynfekujących oraz wysokowydajnych ozonatorach, przyszedł czas na wykorzystanie promieniowania ultrafioletowego.

Teraz, w trosce o pasażerów, MPK w Lublinie idzie o krok dalej i testuje nową metodę dezynfekcji pojazdów – lampy UV-C zamontowane w klimatyzatorach. To skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach, wykorzystujący promieniowanie UV-C o najszerszym spektrum biobójczym. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są wirusy, w tym SARS-CoV-2, oraz bakterie, grzyby i pleśnie.

Zasada działania oparta jest na emisji promieniowania UV-C o odpowiednio dobranej długości fali. Powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki promieniowaniu UV-C odkażane, po czym wraca do przestrzeni pasażerskiej pojazdu. System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Dzięki specjalnym osłonom nie kieruje promieniowania UV-C do przestrzeni pasażerskiej. Może być więc bezpiecznie eksploatowany podczas realizacji codziennych zadań przewozowych i obecności pasażerów w pojeździe.

Na razie lubelskie MPK rozwiązanie testuje w siedmiu pojazdach, ale docelowo ma być ich więcej. W tej chwili są to: jeden autobus przegubowy Mercedes Citaro oraz sześć trolejbusów Solarisa. Systemy montuje firma Solaris, która w ostatnim czasie dostarczyła do Lublina najnowszej generacji przegubowe trolejbusy kupione przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

(fot. MPK Lublin, źródło ZTM Lublin)

Tags: , , ,