Sezon wycieczek rowerowych rusza pełną parą, a majówka to świetna okazja do podszlifowania swojej formy. Pociągiem można wygodnie i w sposób ekologiczny dotrzeć do atrakcyjnych turystycznie miejsc w naszym kraju. Jakie są zasady przewozu rowerów w polskich pociągach? Urząd Transportu Kolejowego przygotował zestawienie zasad przewozu rowerów.

Przewagą roweru nad innymi środkami transportu jest praktycznie całkowita niezależność i wolność wyboru kierunku wycieczki. Zaletą pociągu jest możliwość sprawnego i szybkiego przemieszczenia się z jednej do drugiej części kraju. To sprawia, że połączenie tych dwóch rozwiązań staje się coraz bardziej popularną propozycją dla poszukujących aktywnego wypoczynku, niekoniecznie w swojej okolicy.

Przed każdą podróżą pociągiem z rowerem należy zapoznać się z zasadami przewozu jednośladu obowiązującymi u poszczególnych przewoźników, z usług których będziemy korzystać. W zależności od przewoźnika różne mogą być kwestie kosztów czy miejsca przewożenia roweru. Najważniejsze z nich przygotowaliśmy poniżej. Warto także założyć odpowiednią ilość czasu na dojazd do stacji lub przystanku kolejowego, aby spokojnie odnaleźć drogę dojścia do peronu i bezpiecznie dotrzeć do pociągu.

PKP INTERCITY

Przewóz rowerów w pociągach PKP Intercity jest odpłatny i możliwy jedynie pod nadzorem podróżnego i tylko w wybranych pociągach. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony rower w pokrowcu. W pociągach TLK oraz IC rower można przewozić w wagonie klasy 2 przystosowanym do przewozu rowerów na wyznaczonym do tego miejscu lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Liczba biletów na przewóz rowerów jest limitowana. W pociągach EIC oraz EIP można przewozić rower tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Nie ma możliwości przewozu rowerów w wagonach gastronomicznych, sypialnych czy z miejscami do leżenia.

Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł i jest niezależna od długości trasy. Więcej informacji możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

POLREGIO

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje biletów: z gwarancją i bez gwarancji miejsca. Pasażerowie z biletem na rower z gwarancją miejsca mają pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc przeznaczonych do przewozu rowerów (stojaki, wieszaki). Rowery mogą być przewożone w wagonie do tego przystosowanym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu. Rower można także przewozić w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu lub w przedziale lub w wyznaczonym miejscu oznaczonym odpowiednim piktogramem.

Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł, ważny we wszystkich pociągach POLREGIO. Do niektórych innych biletów okresowych oferowanych przez spółkę można dokupić bilet zryczałtowany na przewóz roweru w cenie 10 zł. W autobusach komunikacji zastępczej nie ma możliwości przewozu rowerów. Osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

ARRIVA RP

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym lub w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu albo ostatnim przedsionku ostatniego wagonu.

Opłata za przewóz roweru wynosi 5,50 zł i jest niezależna od długości trasy.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika w zakładce „Najczęściej zadawane pytania”.

KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.

Opłata za jednorazowy przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Podróżni posiadający bilet zakupiony w ofercie „Weekend z KD”, „KD+Czechy”, „Wspólny Bilet Samorządowy” mogą dokupić bilet na każdy dzień przewozu roweru we wszystkich pociągach spółki za 10 zł. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł ważny we wszystkich pociągach Kolei Dolnośląskich oraz POLREGIO.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

KOLEJE MAŁOPOLSKIE

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower oraz rowerek dziecięcy (dwukołowy lub trójkołowy). Rower można przewozić w pociągu przystosowanym do przewozu rowerów lub w przedziale lub wyznaczonym miejscu oznaczonym stosownym piktogramem (o ile nie jest to uniemożliwione przez np. wysoką frekwencję pasażerów).

Opłata za przewóz roweru wynosi 4 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również imienny bilet miesięczny na przewóz roweru w cenie 35 zł.  

Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika.

KOLEJE MAZOWIECKIE

Przewóz rowerów w pociągach spółki Koleje Mazowieckie jest bezpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Każdy pasażer może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany w przedziale dla podróżnych z większym bagażem lub w miejscu wyznaczonym do przewozu rowerów lub w innym miejscu w taki sposób, by nie utrudniał podróży innym pasażerom.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

KOLEJE ŚLĄSKIE

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. W ramach oferty „Kołem po Śląsku” w piątek od godz. 15:00 do godz. 24.00 w niedzielę przewoźnik zezwala na terenie województwa śląskiego na bezpłatny przewóz roweru, we wszystkich pociągach. Bez opłat można także przewieźć złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. W wyznaczonych pociągach Kolei Śląskich lub autobusach zastępczej komunikacji autobusowej dopuszczona jest możliwość nieodpłatnej rezerwacji miejsca na przewóz roweru w kasach biletowych lub online.

Opłata za jednorazowy przewóz roweru wynosi 5 zł i jest niezależna od długości trasy. Osoby podróżujące z rowerem nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu. Odprawy tych osób w pociągach uruchamianych przez spółkę Koleje Śląskie dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

KOLEJE WIELKOPOLSKIE

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Bezpłatnie można przewieźć jedynie złożony i opakowany rower. Rower powinien być przewożony w części przystosowanej do przewozu rowerów.

Opłata za przewóz roweru wynosi 7 zł i jest niezależna od długości trasy. Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru w cenie 60 zł, ważny we wszystkich pociągach Kolei Wielkopolskich.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

Przewóz rowerów w pociągach spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest bezpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Każdy pasażer może przewieźć jeden rower, który powinien zostać ulokowany na wieszakach umieszczonych w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu oznaczonym piktogramem.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

PKP SKM W TRÓJMIEŚCIE

PKP SKM umożliwia przewóz rowerów w pociągu, jeżeli są one łatwe do przemieszczania, nie zakłócają świadczenia danej usługi kolejowej i jeżeli umożliwia to tabor. Podróżny może zabrać ze sobą do pociągu jeden niespakowany rower i przewieźć go odpłatnie  na trasieWejherowo – Lębork oraz Gdynia Główna/Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy – Kościerzyna. . Opłaty za przewóz roweru są zryczałtowane, niezależnie od odległości taryfowej przewozu i wskazane są w Cenniku usług.

Nie podlegają opłacie i są przewożone w ramach bagażu ręcznego:

  • złożony rower w pokrowcu (tj. taki, który posiada techniczną funkcjonalność szybkiego składania go na czas przewozu);
  • rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy);
  • rower trójkołowy rehabilitacyjny, przewożony przez osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej;
  • jeden rower wyłącznie w wagonach ezt na trasie Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Gdańsk Śródmieście, na podstawie posiadanego biletu wg Taryfy Pomorskiej, w tym także na podstawie biletu 24 i 72 – godzinnego metropolitalnego oraz Promocyjnego Biletu Miesięcznego „Tandemowego”, w wyłączeniem biletów z ulgową usługą transportową. 

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać na stronie internetowej przewoźnika.

SKM WARSZAWA

W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie obowiązują takie same zasady przewozu rowerów jak w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Przewóz rowerów jest bezpłatny, należy je przewozić w miejscach do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać warszawa19115.pl.

WARSZAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA

Przewóz rowerów jest odpłatny i odbywa się pod nadzorem podróżnego. Opłata za jednorazowy przewóz roweru jest zależna od czasu przejazdu i wynosi np. w I strefie (do 19 minut) 4,10 zł, w II strefie (do 38 minut) 5,50 zł lub w III strefie (powyżej 38 minut) 8 zł (ceny biletów w pozostałych ofertach są dostępne na stronie WKD). Przewoźnik oferuje również bilet miesięczny na przewóz roweru ważny na całej sieci Warszawskiej Kolei Dojazdowej w cenie 51,50 zł. W weekendy (tj. soboty i niedziele) oraz święta (dni ustawowo wolne od pracy oraz dni dodatkowo ustalone w rozkładzie jazdy pociągów WKD) pasażer posiadający ważny bilet na przejazd pociągiem WKD może przewieźć jeden rower, bez konieczności zakupu biletu na przewóz roweru.

Więcej informacji na temat przewozu rowerów możesz uzyskać w serwisie internetowym przewoźnika.

Pamiętaj!

Przed podróżą sprawdź, czy w pociągu, którym planujesz podróż jest możliwy przewóz roweru. Informacje o tym znajdziesz na plakatowych rozkładach jazdy dostępnych na stacjach i dworcach kolejowych lub na stronie Portal Pasażera bądź uzyskasz je dzwoniąc na infolinię przewoźnika. Pociągi, w których jest możliwy przewóz jednośladu, są na plakatowych rozkładach jazdy oznaczone piktogramem roweru.

(fot. pixabay.com, źródło UTK)

Tags: , , , ,