Wczoraj tj. 22 sierpnia odbył się ostatni kurs tegorocznej, jubileuszowej edycji wakacyjnej linii turystycznej.

W wybrane, niedzielne popołudnia wakacji na trasę linii turystycznej wyjechały zabytkowe pojazdy „Gutek” i „Ziutek”, które zabrały pasażerów w niezapomnianą podróż w przeszłość.

Tegoroczna linia turystyczna kursowała w innej formule niż jej poprzednie edycje. Bodźcem do jej uruchomienia były prośby pasażerów oraz sytuacja związana z pandemią koronawirusa (odmrożenie gospodarki i zniesienie limitów w pojazdach komunikacji miejskiej). W ubiegłym roku, z uwagi na zagrożenie pandemiczne, linia nie kursowała. W tym roku, daliśmy miłośnikom podróży zabytkowymi pojazdami szansę na częściowy powrót do normalności.

Linia kursowała w wybrane niedziele lipca i sierpnia. Autobus Gutek pojawił się na trasie w dniach 11 lipca i 8 sierpnia, a trolejbus Ziutek kursował w dniach 25 lipca i 22 sierpnia. Każdy z nich wykonywał 3 kursy w ciągu dnia.

Na trasie pojazdy mijały wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowiadał pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków i „ogórków”. O historii tych pojazdów mówili członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji.

Linia „T”, w swoim obecnym kształcie, kursuje od 2010 roku (z jednoroczną przerwą w 2020 r.). W latach 2010–2013 była obsługiwana turystycznym trolejbusem Ziutek, z kolei w roku 2014 do obsługi został skierowany autobus Ikarus. Od początku funkcjonowania linia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony turystów, jak i mieszkańców. W sezonie 2021 skorzystało z niej blisko 350 osób.

Linia turystyczna „T” to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin Sp. z o.o., Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”.

(fot. dworzecmetropolitalny.pl, źródło ZTM Lublin)

Tags: , , ,