Dzisiejszego poranka tj. 5 maja, na ulice Lublina wyjechały nowe, przegubowe trolejbusy marki Solaris Trollino 18M. Zostały skierowane do obsługi linii nr 150, 151, 153, 156 i 160.

Dostarczone na początku kwietnia br. trolejbusy (10 sztuk) to fabrycznie nowe, 18-metrowe, niskopodłogowe i klimatyzowane pojazdy. Są to kolejne przegubowe trolejbusy Solaris z nadwoziem IV generacji po modyfikacji designu. Trolejbusy są wyposażone w baterie trakcyjne, które pozwolą im pokonywać odcinki tras niewyposażone w trakcję trolejbusową. Ponadto pojazdy posiadają monitoring oraz automaty do sprzedaży biletów, akceptujące wyłącznie płatności zbliżeniowe. Przystosowane są także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy posiadają również system do zliczania pasażerów.

Lublin był pierwszym polskim miastem, który postawił na fabrycznie nowe i niskopodłogowe trolejbusy przegubowe. W 2014 roku miasto kupiło dwanaście Solarisów Trollino 18. W 2018 roku natomiast pojawiło się 15 sztuk Ursusów CS18LFT. W taborze lubelskiej komunikacji miejskiej są już łącznie 42 przegubowe trolejbusy.

Zakup taboru jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 z projektu „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej.

(fot. ZTM Lublin, źródło ZTM Lublin)

Tags: , , ,