Mieszkańcy Lubartowa zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową na drugą stronę miasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie projektu nowej kładki dla pieszych nad linią Łuków – Lublin. Koszt zaprojektowania obiektu to 500 tysięcy złotych. Inwestycja jest częścią dużego projektu współfinansowanego ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

W Lubartowie między przystankami Lubartów Słowackiego i Lubartów Lipowa w ciągu alei Zwycięstwa i ulicy Spacerowej planowana jest kładka dla pieszych. Nowy obiekt zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi komunikację w mieście. Nowe połączenie zapewni sprawne przejście między osiedlami Królów i 3 Maja. 

Kładka będzie mieć 50 metrów długości. Będzie oświetlona energooszczędnymi lampami. Będą mogły z niej korzystać osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wejście na obiekt z jednej strony zapewni chodnik (konstrukcja kładki będzie na poziomie gruntu), a z drugiej, gdzie jest spadek będą schody i pochylnia.

– Dobre wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z funduszy unijnych poprawia warunki życia mieszkańców i umożliwia rozwój przyjaznego środowisku transportu koleją. Budowa kładki w Lubartowie będzie kontynuacją inwestycji prowadzonej na odcinku linii Lubartów – Parczew, gdzie z lepszych podróży koleją pasażerowie korzystają od 12 grudnia br. – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

– Dzięki inwestycjom PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pasażerowie w województwie lubelskim jeżdżą na zmodernizowanych liniach kolejowych Warszawa – Lublin, Warszawa – Stalowa Wola czy Lublin- Łuków. Dzięki rozwojowi kolei w regionie na tory wróciły pociągi na linii Lubartów-Parczew. Dzięki nowej inwestycji PLK – kładce nad linią kolejową w Lubartowie, będzie bezpiecznej nad torami – powiedział Robert Gmitruczuk, Wicewojewoda Lubelski.

– Podpisana dzisiaj umowa na projektowanie kładki to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i apelom mieszkańców Lubartowa. Wsłuchując się w głosy społeczności lokalnych modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej przystępną dla pasażerów. Mieszkańcy osiedli Królów i 3 Maja w Lubartowie zyskają dzięki temu dostęp do nowoczesnej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowana do końca 2023 r. kładka przyczyni się do rozwoju tego rejonu miasta. Wszystko to dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – powiedział Piotr Kaliszewski, Asystent Sekretarza Stanu Andrzeja Bittela

Podpisana dzisiaj przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A umowa dotyczy opracowania dokumentacji nowego obiektu. Wykonawca, firma YLE Inżynierowie Sp. z o. o. przygotuje projekt, wniosek o dofinansowanie i pozyska decyzje administracyjne w ciągu 8 miesięcy. Wartość umowy to ponad 500 tysięcy złotych (netto). W 2022 r., po uzyskaniu decyzji administracyjnych planowane jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Budowa nowej kładki to część projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew” za ponad 90 mln zł (netto). Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.

(fot. źródło PKP PLK)

Tags: , , ,