Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce podpisało porozumienia z operatorami hulajnóg – firmami BOLT i blinkee.city. To kolejny krok w kierunku porządkowania przez Miasto sposobu korzystania ze środków transportu osobistego na terenie Lublina. W wyniku zawartego porozumienia, nowe regulacje będą wprowadzane sukcesywnie od najbliższego piątku.
– Podpisane dzisiaj porozumienie formalizuje współpracę na rzecz rozwoju mikromobilności w Lublinie. Z uwagi na brak regulacji w zakresie hulajnóg na poziomie ustawowym i jasnego określenia ich miejsca na drodze, podejmujemy takie próby na gruncie lokalnym. Porozumienie ma na celu uporządkowanie sposobu korzystania z hulajnóg, które umożliwią bezpieczne korzystanie ze wspólnych przestrzeni publicznych wszystkim uczestnikom ruchu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Pierwszym systemowym krokiem porządkującym kwestię pozostawiania hulajnóg było wyznaczenie z końcem sierpnia 20 parkingów dla tych urządzeń. Po wprowadzeniu programu pilotażowego, Miasto wspólnie z dwoma operatorami przystępuje do kolejnych działań. Dotyczą one przede wszystkim wyznaczenia konkretnych obszarów na terenie miasta, w których będzie obowiązywało ograniczenia prędkości, jak również zakaz parkowania środków transportu osobistego.
Na podstawie porozumienia ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), Plac Litewski, Ogród Saski oraz Stare Miasto, będą miejscami z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. Jest to minimalna prędkość, z którą na elektrycznej hulajnodze można bezpiecznie utrzymać równowagę, a jednocześnie możliwie zbliżona do tempa poruszania się pieszego. Na wskazanym obszarze aplikacja nie pozwoli użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości.
Wspólne działania miasta i operatorów dotyczą także wyznaczenia przestrzeni z zakazem parkowania. Hulajnóg nie będzie można pozostawiać w Ogrodzie Saskim, na Placu Litewskim, ul. Krakowskie Przedmieście (na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Królewskiej) i terenie Starego Miasta w okresie funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, czyli od 1 maja do 31 października. Zakaz parkowania we wskazanych lokalizacjach nie dotyczy miejsc, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe. Użytkownik nie dokona zwrotu hulajnogi na obszarze wyłączonym, co będzie oznaczało, że w aplikacji nie będzie możliwe kliknięcie opcji sugerującej zwrot urządzenia. Brak takiej możliwości spowoduje, że karta użytkownika wprowadzona do aplikacji jako środek płatniczy będzie obciążana do momentu dokonania zwrotu poza obszarem wyłączonym. Czasowe wyłączenia określonych obszarów z ruchu i parkowania, będzie miało miejsce także w czasie organizowanych wydarzeń kulturalnych, jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia. Ponadto aplikacje operatorów będą też wskazywać pożądane, wyznaczone przez Miasto parkingi.
Wszelkie niezbędne informacje o nowych zasadach korzystania z hulajnóg użytkownicy znajdą w aplikacjach.
Mieszkańcy Lublina mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, które wypożyczane są na minuty. Usługę oferuje Blinkee.city, firma zadebiutowała w naszym mieście wiosną 2018 oferując do dyspozycji mieszkańców skutery Blinkee, a od 18 października również 100 sztuk hulajnóg.
Druga z firm, która oferuje hulajnogi na minuty to firma Bolt.
Jak uruchomić hulajnogę bezdotykowo?
Wystarczą 4 proste kroki:
1. Otwórz aplikację Bolt albo pobierz ją z App Store lub Google Play. (Pamiętaj o konieczności podpięcia karty płatniczej do aplikacji, aby mieć możliwość korzystania z tej usługi.)
2. Kliknij w “Jedź hulajnogą” w menu głównym.
Po kliknięciu w ikonę na Twoim ekranie pojawi się specjalna mapa, która pokaże Ci wszystkie dostępne skutery w Twojej okolicy.
3. Znajdź najbliższą hulajnogę.
Lub zarezerwuj ją na 3 minuty, klikając w przycisk “Zarezerwuj”.
4. Zeskanuj kod QR z hulajnogi i ruszaj w drogę.
A po zakończeniu jazdy – otwórz aplikację Bolt i kliknij w przycisk ,,Zakończ jazdę”.
Następnie odstaw hulajnogę w bezpieczne, nie przeszkadzające nikomu miejsce – najlepiej w pobliżu stojaków na rowery.
Po zakończeniu przejazdu Twoja karta zostanie automatycznie obciążona, a rachunek otrzymasz na maila.
(fot. UM Lublin, źródło UM Lublin, Bolt)