Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów z najmłodszymi, dla których podróż pociągiem jest niezapomnianą przygodą. Aby przebiegła ona spokojnie i komfortowo, warto zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pociąg jest idealnym sposobem na rodzinne podróżowanie w trakcie wakacji. Przestrzeń w wagonie, w odróżnieniu od miejsca w samochodzie, samolocie czy autobusie, daje dzieciom i ich opiekunom większą swobodę. Wcześniejsze zaplanowanie wakacyjnej wycieczki pociągiem pozwoli na spokojną i komfortową podróż.

SPECJALNE PRZEDZIAŁY DLA PODRÓŻNYCH Z MAŁYM DZIECKIEM

Pociągi zestawione z tradycyjnych wagonów z przedziałami uruchamiane są przez przewoźnika PKP Intercity (kategorie EIC, IC, TLK). Jeśli pociąg dalekobieżny jest zestawiony z klasycznych wagonów, dostępny jest w nim zwykle jeden przedział przeznaczony dla opiekuna z dzieckiem do lat 6. Specjalne przedziały dla osób podróżujących z małymi dziećmi wydzielono również w klasie 2 pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) obsługiwanych składami ED250 Pendolino.

W trakcie zakupu biletu w kasie należy poprosić o rezerwację miejsca w przedziale przeznaczonym dla opiekuna z małym dzieckiem, a gdy kupujemy bilet przez internet – wybrać taką opcję.

Opiekunem dziecka w takim przedziale może być tylko jedna osoba, choć dalekobieżny przewoźnik dopuszcza, aby w miarę dostępności miejsc jechały tam również inne osoby, z którymi odbywają wspólną podróż.

POZNAJ TWÓJ POCIĄG

O tym, czy nasz pociąg posiada określone udogodnienia, dowiemy się np. z plakatów z rozkładem jazdy wywieszonych na stacjach, przystankach, a także w dworcowych gablotach. Plakaty w wersji elektronicznej można pobrać na telefon lub komputer z Portalu Pasażera. https://portalpasazera.pl/Plakaty.

Takie piktogramy znajdziemy przy wybranych pociągach na plakatach rozkładowych:

Spółka PKP Intercity udostępnia także plakaty, na których prezentowane są zestawienia pociągów. Dowiemy się z nich np. w której części pociągu znajduje się wagon z przewijakiem i jaki posiada numer lub w którym wagonie znajduje się miejsce dla osób z dziećmi do lat 6. Plakaty te są także dostępne w wersji elektronicznej.

DZIECI DO LAT 4 I KOBIETY W CIĄŻY

Najmłodsze pociechy, które nie ukończyły 4 lat, mogą podróżować pociągami w klasie 2 bezpłatnie. Aby było to możliwe, przed podróżą należy pobrać bilet na dziecko ze zniżką 100% w internecie, w kasie biletowej, a jeśli jest nieczynna – u konduktora. Warto pamiętać, że w przypadku pobierania biletu na przejazd dziecka u konduktora może zostać naliczona opłata dodatkowa za wydanie biletu w pociągu – ma to miejsce wtedy, gdy podróż rozpoczyna się od stacji, na której w momencie wsiadania jest czynna kasa biletowa. Podróżując z dziećmi do lat 4, które posiadają bilet zerowy (ze 100% zniżką), trzeba posiadać dokumenty poświadczające wiek dziecka (np.: paszport, akt urodzenia, książeczkę zdrowia).

Tak samo jak kobiety w ciąży, podróżni z dziećmi do lat 4 mają prawo zajmowania specjalnie wyznaczonych miejsc siedzących oznakowanym piktogramem lub tabliczką. W razie wątpliwości kierownik pociągu/kontroler może poprosić kobietę w ciąży o okazanie zaświadczenia lekarskiego.

Uwaga – ustawowe sformułowanie „do lat 4” należy rozumieć jako „do ukończenia 4. roku życia”, przy czym ukończenie tego wieku oznacza utratę uprawnień do danej ulgi. Czyli czwarte urodziny dziecka pozbawiają go już od tego dnia uprawnień do przejazdów z ulgą 100%. Analogicznie sposób liczenia terminów dotyczy uprawnień do innych ulg uzależnionych od wieku pasażera.

(Zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.)

Ulgi ustawowe dla dzieci obowiązują tylko w klasie 2. W przypadku przejazdu w klasie 1 konieczne będzie uiszczenie w kasie lub u obsługi dopłaty stanowiącej różnicę między pełną ceną za bilet 1 klasy a pełną ceną za bilet w 2 klasie.

PRZEWÓZ WÓZKA DZIECIĘCEGO

W pociągach jest możliwy przewóz wózka dziecięcego. Co do zasady jest on traktowany jako bagaż specjalny i podlega zryczałtowanej opłacie (bilet na przewóz wózka) w różnej wysokości przewoźników zależności od przewoźnika. Wyjątkiem od opisanej zasady jest przewóz wózka dziecięcego przeznaczonego dla podróżującego w nim dziecka lub przewóz złożonego wózka (umieszczonego w przestrzeni nad lub pod miejscem siedzącym). Wówczas jesteśmy zwolnieni z opłat za przewóz. Bez opłat przewieziemy także nosidełko, fotelik czy składane łóżeczko turystyczne, które są traktowane jako bagaż podręczny.

Warto dodać, że każdy przewoźnik ma obowiązek przewozu wózków dziecięcych. Odpowiedzialność za jego przewóz ponosi pasażer, a przewoźnik odpowiada tylko w zakresie szkody, która powstała z jego winy. Przewożony bagaż (np. wózek dziecięcy, nosidełko) powinien być bezpiecznie ulokowany tak, aby nie stanowił zagrożenia dla innych podróżnych lub ich mienia oraz nie utrudniał komunikacji.

(fot. pixabay.com, źródło UTK)

Tags: , , ,